Разлика помеѓу преработките на „Готски јазик“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: uk:Готська мова; козметички промени
с (Бот Менува: uk:Готська мова; козметички промени)
'''Готски''' е исчезнат [[германски јазици|германски јазик]] што бил зборуван од [[Готи]]те. Најмногу е познат од кодексот Аргенетеус, копија на преводот на [[Библија]]та од 4 век. Другите помали јазици на оваа група како што се [[бургундски јазик]] и [[вандалски јазик]] се познати само по личните имиња. Јазикот е индоевропски но нема денешен потомок. Најстарите документи на готски датираат од 4 век. Со надоаѓањето на [[Франки]]те, масивна асимилација од латините јазикот почнал да исчезнува. Јазикот опстоил само до 8 век но само на територијата на [[Шпанија]] и [[Португалија]]. Според некои записи е утврдено дека јазикот бил зборуван и на територијата на долен [[Дунав]] и на [[Крим]]. Јазикот е многу интересен за проучување на лингвистите.
 
== Фонологија ==
 
=== Самогласки ===
 
{| border="0" cellpadding="10" cellspacing="10"
|}
 
=== Согласки ===
 
{| border="2" cellpadding="5" style="margin: 1em 1em 1em 0; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; text-align: center; font-size: 95%;"
|}
 
== Библиографија ==
* Wilhelm Streitberg, ''Gotisches Elementarbuch'', Heidelberg, 1920
* В. В. Євченко, ''Готська мова'', Житомир, 2002
[[ta:கோதிக் மொழி]]
[[tr:Gotça]]
[[uk:ҐотськаГотська мова]]
[[zh:哥德語]]