Северозападни семитски јазици: Разлика помеѓу преработките

с
Бот Додава: ar:لغات سامية شمالية غربية; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: ar:لغات سامية شمالية غربية; козметички промени)
'''Северозападните семитски јазици''' се дел од семејството на [[семитски јазици|семитските јазици]]. Овие јазици во моментот ги зборуваат околу 8 000 000 луѓе. Главни три групи на овие јазици се:
 
* [[Аморитски јазик]]
 
* [[Угаритски јазик]]
 
*[[Кананитски јазици]]
 
* [[Кананитски јазици]]
{{Семитски јазици}}
 
[[Категорија:Семитски јазици]]
{{Семитски јазици}}
 
[[an:Luengas semiticas d'o noroeste]]
[[ar:لغات سامية شمالية غربية]]
[[cs:Severozápadní semitské jazyky]]
[[de:Nordwestsemitische Sprachen]]