Разлика помеѓу преработките на „Австро-Унгарија“

Додадени 23 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: nds:Öösterriek-Ungarn)
}}
 
'''Австро-Унгарија''' (на [[германски јазик|германски]]: ''Österreich-Ungarn'', на [[унгарски јазик|унгарски]]: ''Osztrák-Magyar Monarchia'') е поранешна [[монархија]], односно позната и како ''Двојна Монархија'', која се состоела од два дела - [[Цислеитанија]] (западниот дел) и [[Транслеитанија]] (источниот дел). Императорот на [[Австрија]] истовремено бил и крал на [[Унгарија]]. Оваа монархија постоела во периодот од [[1867]], кога [[Унгарија]] добила можност за [[автономија]] во рамките на империјата се до нејзиното и распаѓање во [[1918]] година, односно пред завршувањето на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]], Австро-Унгарија била втората по големина држава во [[Европа]], веднаш по [[Руска империја|Руската империја]] и трета по население по Руската и Германска империја. Во составот на империјата живееле [[Германци]], [[Италијанци]], [[Унгарци]], [[Хрвати]], [[Украинци]], [[Словенци]], [[Срби]], [[Руси]], [[Романци]] и.т.н.
 
 
Анонимен корисник