Разлика помеѓу преработките на „Права“

Додаден 31 бајт ,  пред 11 година
с
Бот Додава: scn:Lìnia ritta; козметички промени
с (Бот Додава: sw:Mstari mnyoofu)
с (Бот Додава: scn:Lìnia ritta; козметички промени)
Во две димензии, две прави можат да бидат [[Паралелност|паралелни]], што значи дека не можат да се сретнат, или пак да се [[пресек на прави|сечат]] во една и само една точка. Во три или повеќе димензии, правите можат да бидат и [[вкрстени прави|вкрестени]], што значи дека не се среќаваат, но и не дефинираат рамнина. Две различни [[рамнина|рамнини]] се сечат во највеќе една права. Три или повеќе точки кои лежат на една права се нарекуваат ''колинеарни''.
 
== Примери ==
Правите во [[Декартов координатен систем|Декартовата рамнина]] можат алгебарски да се претстават по пат на [[линеарна равенка|линеарни равенки]] и [[линеарна функција|линеарни функции]]. Во две димензии, карактеристичната равенка е дадена со ''[[линеарна равенка|обликот на наклон-пресекот]]'':
:<math> y = mx + b \,</math>
: ''a'', ''b'' и ''c'' се поврзани со наклонот на правата, така што [[вектор]]от (''a'', ''b'', ''c'') е паралела на линијата.
 
== Формални дефиниции ==
Овој интуитивен концепт за права може да се формализира на различни начини. Ако [[геометрија]]та е развиена аксиоматски (како кај [[Евклид]]овите [[Евклидови елементи|''Елементи'']] и подоцна во ''[[Основи на геометријата]]'' од [[Давид Хилберт]]), тогаш правите воопшто не се дефинираат, туку се карактеризираат аксиоматски од нивните својства. Додека Евклид ја дефинирал правата како „должина без ширина“, тој не ја употребувал оваа нејасна дефиниција во подоцнежите дела.
 
каде ''a'' и ''b'' се дадени [[векторски простор|вектори]] во '''R'''<sup>''n''</sup> со тоа што ''b'' е не-нулти. Векторот ''b'' ја дава насоката на правата, додека ''a'' е точка на правата. Ако избереме други ''a'' и ''b'', пак можеме да добиеме иста права.
 
== Својства ==
Во дводимензионалниот простор, како кај рамнината, две прави можат да бидат или [[паралела|паралели]] или да се сечат во некоја точка. Меѓутоа во повеќедимензионалниот простор, двете прави можат ниту да се паралелни, ниту да се сечат. Таквите прави се нарекуваат [[вкрстени прави]].
 
[[Податотека:Ray (A, B, C).svg|500px|center|Полуправа]]
 
== Белешки ==
<references/>
 
== Видете исто така ==
* [[Полуотсечка]]
* [[Афина трансформација|Афина функција]]
* [[Дифракција]]
* [[Инциденца]]
 
{{Link FA|pl}}
 
[[Категорија:Елементарна геометрија]]
 
{{Link FA|pl}}
 
[[als:Gerade]]
[[ro:Dreaptă (matematică)]]
[[ru:Прямая]]
[[scn:Lìnia ritta]]
[[simple:Line]]
[[sl:Premica]]