Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

Додадени 9 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: la:Georgius Părvanov; козметички промени
с (Бот Додава: yo:Georgi Parvanov)
с (Бот Менува: la:Georgius Părvanov; козметички промени)
[[СликаПодатотека:Georgi purvanov.jpg|мини|Георги Прванов]]
 
'''Георги Седефчов Прванов''' ({{lang-bg|Георги Седефчов Първанов}}) е [[Политика|политичар]] од [[Бугарија]] и [[Претседател|претседател на Република Бугарија]], избран е на [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа бил претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].
 
Прванов е роден во селото [[Сириштник]], [[Перничка област|Перничко]] на [[28 јуни]] [[1957]]г. Пораснал во соседното село [[Косача]]. Георги Прванов е оженет и има два сина. (2005 г.)
Во [[1981]] г. се вработува во Институтот за историја на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] како научен соработник. Од [[1989]] година е виш научен соработник. Во периодот [[1992]] — [[1996]] е директор на Центарот за историски и политиколошки истражувања кон Вишиот Сoвет на [[БСП]].
 
== Политичка кариера ==
 
Член е на БСП од [[1981]] до [[2001]] г. На 41-от конгрес на БСП (3-6 јуни 1994 г.) е избран за заменик-претседател на ВС на БСП. На 42-от вонреден конгрес на БСП (21-23 декември 1996 г.) е избран за претседател на ВС на БСП. На 43-от (1 и 2 мај 1998г.) и на 44-от конгрес на БСП (6 и 7 мај 2000г.) е реизбран за претседател на ВС на БСП.
[[ja:ゲオルギ・パルヴァノフ]]
[[ko:게오르기 퍼르바노프]]
[[la:Georgius ParvanovPărvanov]]
[[lt:Georgi Parvanov]]
[[nl:Georgi Parvanov]]