Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Додадени 35 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: eo:Paŝtado; козметички промени
с (Бот Додава: simple:Grazer)
с (Бот Додава: eo:Paŝtado; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:kravapase.jpg|thumb|right|250px|[[Крава]] пасе на [[пасиште]]]]
'''Пасење''' или '''испаша''' е редовно консумирање на дел од еден [[организам]] од страна на друг без негово уништување. Пасењето се разликува од [[предатор|предацијата]] по тоа што јадениот организам не е убиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.
 
Пасниците животни ги следат помали, пребирливи пасни животни, бидејќи првите го јадат само високиот слој од растенијата, оставајќи ги младите меки фиданки.
 
== Пасни животни ==
* [[Антилопа]]
* [[Американски бизон|Бафало]]
* [[Бизон]]
* [[Добиток]]
** [[Овца]]
** [[Говедо|Говеда]]
* [[Слон]]
 
== Видете исто така ==
* [[Пасиште]]
* [[Раководена интензивна испаша]]
* [[Право на испаша]]
* [[Ливада]]
 
 
 
[[en:Grazing]]
[[eo:Paŝtado]]
[[ja:放牧]]
[[nl:Grazen (biologie)]]