Разлика помеѓу преработките на „Ерих Фром“

Додадени 36 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: an:Erich Fromm; козметички промени
с (Бришење на "Fromm1970.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на J.delanoy порад)
с (Бот Додава: an:Erich Fromm; козметички промени)
Во 1950 Фром се преселува во Сјудад Мексико, каде што предава на Националниот автономен универзитет на Мексико и го основа психоаналитичкиот оддел на тамошниот Медицински факултет. Во 1965 се пензионира, а во 1974 се преселува во Муралто, [[Швајцарија]]. Таму и умира на 18 март 1980.
 
== Политичка активност ==
 
Фром беше демократски социјалист според својата идеолошка ориентација и како таков се противеше како на западниот [[капитализам]] така и на источниот [[комунизам]], залагајќи се за социјализам со човечки лик. Во средината на 50-тите стана и член на Социјалистичката партија на Америка.
Ерих Фром е исклучително плоден автор. Негови позначајни дела се:
 
* „Бегство од слобода” (1941)
* „Човек за себе” (1947)
* „Психоанализа и религија“ (1950)
* „Здраво општество” (1955)
* „Уметноста на љубовта“ (1956)
* „Зен-будизмот и психоанализата“ (заедно со Д.Т. Сузуки и Ричард де Мартино) (1960)
* „Марксовиот концепт на човекот“ (1961)
* „Отаде оковите на илузијата: мојата средба со Маркс и Фројд“ (1962)
* „Човековото срце” (1964)
* „Револуција на надежта“ (1968)
* „Анатомијата на човековата деструктивност” (1973)
* „Да се има или да се биде” (1976).
 
== Надворешни врски ==
* [http://larebellion.blogspot.com/2006/02/blog-post.html „Непослушноста како психолошки и морален проблем“]
 
[[Категорија:Психолози]]
 
[[an:Erich Fromm]]
[[ar:إريك فروم]]
[[be:Эрых Фром]]