Разлика помеѓу преработките на „Бергондо“

Додадени 1.275 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Бергондо''' е општина во Шпанија која се наоѓа во [[Ла Коруња (провинција)|Провинц...)
 
{{Infobox City |
official_name = Concello de Bergondo |
nickname = |
image_flag =|
image_seal = Бергондо<br>Escudo Bergondo.jpg|
image_map = Location of Bergondo.png|
map_caption = Location of '''Bergondo''' within [[Galicia (Spain)|Galicia]] |
subdivision_type = [[Parroquia]]s|
subdivision_name = |
leader_title = Alcalde ([[Mayor]]) |
leader_name = |
area_note = |
area_magnitude = 1 E7 |
area_total_km2 = 32.85 |
area_land_km2 = |
area_water_km2 = |
population_as_of = 2004 |
population_note = |
population_total = 6413 ([[Instituto Nacional de Estadística (Spain)|INE]]) |
population_density_km2 = 195.22 |
timezone = [[Central European Time|CET]] |
utc_offset = +1 |
timezone_DST = [[Central European Time|CET]] |
utc_offset_DST = +2 |
latitude = |
longitude = |
website = [http://www.concellodebergondo.com/bergondo/ Concello de Bergondo] |
footnotes = |
}}
'''Бергондо''' е [[општина]] во [[Шпанија]] која се наоѓа во [[Ла Коруња (провинција)|Провинцијата Ла Коруња]], во автономната покраина [[Галиција (Шпанија)|Галиција ]]. Има површина од 32.85 km², и население од 6,413 жители (2004) и густина на население од 195.22 km2.
 
{{galicia-geo-stub}}
 
{{Шаблон:Општини во Ла Коруња}}
 
[[Category:Општини во Ла Коруња]]
[[ar:بيرغوندو]]
 
[[roa-rup:Bergondo]]
[[ca:Bergondo]]
[[en:Bergondo]]
[[es:Bergondo]]
[[eu:Bergondo]]
[[gl:Bergondo]]
[[it:Bergondo]]
[[pam:Bergondo]]
[[nl:Bergondo]]
[[pl:Bergondo]]
[[pt:Bergondo]]
[[ru:Бергондо]]
[[tr:Bergondo]]
[[vi:Bergondo]]