Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1964: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: Во '''списокот на освојувачи на медали по земји''' на [[Зимски олимписки игри 1964|Зимскит...)
 
Нема опис на уредувањето
Во '''списокот на освојувачи на медали по земји''' на [[Зимски олимписки игри 1964|Зимските олимписки игри 1964]] се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоија медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на [[Советскиот Сојуз на Зимските олимписки игри 1964|Советскиот Сојуз]], која освоила 11 златни од вкупно 25 медали.
 
Најуспешен натпреварувач на игрите била советската лизгачка [[Лидија Скобликова]], која освоила 4 златни медали.
 
== Список по земји ==