Разлика помеѓу преработките на „Устав на ВМОРО“

Додадени 69 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
*'''''Член 1. ВМОРО има за цел да ги сплоти во една целина сите назадоволни елементи во Македонија и Одринско, без разлика на народност за извојување политичка автономија на тие две области.'''''<ref name="pbmok"><small>''Устав на ВМОРО''</small></ref>
 
*'''''Член 2. Организацијата им се спротиставува на стремежитер за делба и завладување на тие области од која и да е држава.'''''