Разлика помеѓу преработките на „Устав на ВМОРО“

Додадени 29 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:jpg]]
'''Уставот на ВМОРО''' е уставо - статутарен акт на [[ТМОРО]] донесен на [[Рилски конгрес]]от во 1905 година. Со овој устав организацијата формално - правно го сменила своето име во Внатрешна македоно - одриска револуционерна организација. Уставот се состои од 18 члена поделени во 5 глави. Во првата главе е регулирана целта на организацијата, член 1 - 2, во втората глава - средставата, член 3, во третата глава се составот и устројството, член 4 - 15, четврта глава - матерјални средства, член 16, и во петата глава се казните член 17 - 18.