Разлика помеѓу преработките на „Гого Ивановски“

Додадени 82 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Скопјани (со користење на HotCat))
{{Биог-никулец}}
 
'''Гого Ивановски''' ([[{{роден во|Скопје]]}}, [[18{{роден на|18|јануари]] [[|1925]]}} - [[15{{починал декември]]во|Скопје}}, [[{{починал на|15|декември|2004]]}}<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=40728|title=Почина писателот Гого Ивановски|first=16.12.2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-03-18}}</ref>) бил македонски поет и раскажувач. Член е на [[ДПМ|Друштвото на писателите на Македонија]] од [[1947]] година.
 
Завршил високо стручно образование. Работел како уредник во Македонската телевизија.