Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 106 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
==Демографија==
[[Слика:chechdress.jpg|thumb|250px|right|Традиционална чеченска носија]]
 
Според пописот од 2004 во Чеченија има 1.1 милион жители. [[Чеченци]] се at 1,031,647 или 93.5%. Други етнички групи се [[Руси]] (40,645, или 3.7%), [[Кумики]] (8,883, или 0.8%), [[Ингуши]] (2,914 или 0.3%) и други кои ги има помалку од 0.5%.