Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[File:Grozny Kadyrov Mosque.jpg|thumb|250px|right|Поглед на Грозни]]
[[СликаFile:grozwarGrozny - damaged flat building (2006).jpg|thumb|250px|right|Грозни разрушен од војните]]
 
'''Чеченија''' ([[руски јазик|рус]]: Чеченская Республика, [[Чеченски јазик|чеченски]]: Нохчийн Республика) е автономна република во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Грозни]].