Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Одземени 13 бајти ,  пред 10 години
* ''Врнежи'': од 700 мм во год.
 
== Население и Демографијадемографија ==
Во оваа република лесно може да се забележи како е вршено насилното раслелување на народи од страна на [[СССР]]. За во некои територии да не се создадат чисти етнички неруски заедници, таму биле носени руски семејства,а раселувани домородни семејства. Типичен пример во оваа република се Германците, Татарите,Украинците и Белорусите, кои пред 1920 г. воопшто ги немало во овие предели.
 
** ''Родени'': 10 975 (коефициент на раѓања 11,1)
** ''Умрени'': 15 074 (коефициент на смртност 15,2)
[[ПодатотекаFile:sкоkkkoKomi peoples.jpg|thumb|десно|300п|Припаднички на народот [[Коми (народ)|Коми]]]]