Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

с
Бот Менува: uk:Концентраційний табір; козметички промени
с (Бот Додава: cy, hu Менува: de, la)
с (Бот Менува: uk:Концентраційний табір; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[сликаПодатотека:Auschwitz gate (tbertor1).jpg|thumb|[[Аушвиц]]]]
Првите знаци на масовно присилно преселување на народи е забележано од [[Асирци]]те. Тие го користеле овој метод за контролирање на своите територии. Стотици години подоцна се појавиле знаци за големи групи на народи, коишто биле собирани во големи затворенички логори. Историски [[нацизам|нацистичките]] концентрациони логори биле најсурови од сите.
 
Изразот концентрационен логор до појавата на [[нацизам|нацизмот]] имал значење на (само) релоцирање и преселување на голема група луѓе на едно место. Но нацистичките логори се [[синоним]] за масовни убиства, гладување, прислина работа, [[геноцид]] и др. Овие логори се познати како логори на смртта.
Денес изразот концентрационен логор има безмалку исто значење како и логор на смртта.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Концентрациони логори]]
[[Категорија:Германски зборови]]
 
 
{{никулец}}
 
[[af:Konsentrasiekamp]]
[[sv:Koncentrationsläger]]
[[sw:Makambi ya KZ]]
[[uk:Концентраційний табір]]
[[uk:Концтабір]]
[[ur:بیگار کیمپ]]
[[vi:Trại tập trung]]