Мегалит: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Слика:Dscn5212-mane-braz 800x600.jpg|мини|300px|десно|Мегалитски гроб, [[Мане Бра]], [[Бретонија]]]]
[[Слика:clooneen_wedge_tomb.jpg|мини|десноright|[[Клин (механика)|Клинест]]ест [[гроб]] од [[бронзено доба|бронзеното доба]] во областа Бурен во [[Република Ирска|Ирска]]]]
'''Мегалит''' претставува сложенка од двата [[старогрчки јазик|старогрчки]] [[збор]]а - ''μέγας'' ('''мегас'''), што значи ''голем'', и ''λίθος'' ('''литос'''), што значи ''камен''. Кога ќе се каже дека нешто е мегалитско, на пример [[гроб]], [[опсерваторија]] и слично, се подразбира дека е направено од прилично огромни [[Камен|камења]] кои се употребени како [[основа]] за некаква [[структура]] или [[споменик]]. Ги има несекаде во светот, некои се лоцирани долж [[Медитеран]]от, концентрирани во [[Западна Европа]], или само во [[Англија]]. Сите тие [[Архитектура|архитектонски]] [[Праисторија|праисториски]] [[Споменик|споменици]] во суштина имаат свои составни [[елемент]]и:
 
 
[[Категорија:Археологија]]
[[Категорија:СпоменикСпоменици]]
[[Категорија:МегалитМегалити|*]]
 
[[bg:Мегалит]]
13.850

уредувања