Разлика помеѓу преработките на „Комунистичка партија на Советскиот Сојуз“

с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Комунистичката партија на Советскиот сојуз''' ('''КПСС''') ([[руски јазик|руски]]: ''Коммунисти́ческая па́ртия Сове́тского сою́за, КПСС'') била единствената политичка партија во времето на [[СССР]].
[[СликаПодатотека:Coat of arms of the Soviet Union.svg|мини|десно|200п|]]
Нејзини раководни органи биле [[Централен комитет|Централниот комитет]] (ЦК), [[Политбиро на ЦК на КПСС]], [[Секретариатна ЦК|Секретариатот на ЦК]].
 
 
{{СССР-никулец}}
 
[[Категорија: СССР]]
 
[[ar:حزب شيوعي سوفيتي]]
[[bat-smg:Tarību Sājongas kuomonėstu partėjė]]
[[bg:Комунистическа партия на Съветския съюз]]
[[bn:সোভিয়েত ইউনিয়নের কমিউনিস্ট পার্টি]]
[[br:Strollad Komunour an Unaniezh Soviedel]]
[[ca:Partit Comunista de la Unió Soviètica]]