Разлика помеѓу преработките на „Марина Мијаковска“

Одземени 37 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Марина Мијаковска''' (Родена{{роден на |8 Јули |јули|1984}}, г.{{роден во |Скопје|Македонија}}) е [[Македонци|македонска]] поетеса[[поет]]еса, [[есеист]] и книжевен критичар.
[[Податотека:Пример.jpg]]
 
== БИОГРАФИЈА ==
 
 
'''Марина Мијаковска''' (Родена на 8 Јули 1984 г. во Скопје) е македонска поетеса, есеист и книжевен критичар.
 
 
 
==Биографија==
Дипломира на Филолошкиот факултет ''Блаже Конески'' на Катедрата за Општа и компаративна книжевност во 2007 г.Истата година посетувала предавања од областа на родовите студии во истражувачкиот центар за родови студии ''ЕвроБалкан'' -Скопје.
 
Моментално е на последипломски студии на истата катедра на Филолошкиот факултет.
 
== ТВОРЕШТВО Творештво==
 
Автор е на поетската збирка ''Номадска душа'' , објавена во 2010 г., во издание на ''Антолог''.
----
[http://www.reper.net.mk]
[http://www.mirage.com.mk]
 
----
 
{{Биог-никулец}}
[[reper.net.mk]]