Разлика помеѓу преработките на „Софиски универзитет „Св. Климент Охридски““

с
Бот Менува: hu:Szófiai Ohridai Szent Kelemen Egyetem; козметички промени
с (Бот Додава: pt:Universidade de Sófia)
с (Бот Менува: hu:Szófiai Ohridai Szent Kelemen Egyetem; козметички промени)
{{внимание}}
 
[[СликаПодатотека:SU_Logo.gif|right|100px|Логото на СУ]]
 
'''Софискиот универзитет „[[Свети Климент Охридски|Св. Климент Охридски]]“''' (или скратено '''СУ''') е најстарата високообразовна институција во [[Бугарија]], создадена на [[1 октомври]] [[1888]] год. со решение на [[Народно собрание|Народното собрание]] на Кнежество Бугарија. Централното крило на зградата на СУ е изградено со помош на великодушните донации на браќата [[Евлоги и Христо Георгиеви]]. Денес нивните скулптури го красат главниот влез на Ректоратот.
== Структура ==
 
[[СликаПодатотека:Sofia-uni-gruev.JPG|мини|250px|Ректоратот на СУ]]
[[СликаПодатотека:Kliment Ohridski Night.jpg|мини|250px|Ректоратот - нокна слика]]
 
Денес СУ има 15 [[факултет|факултети]] и 3 одделенија.
 
=== Факултети ===
* [[Медицински факултет]]
* [[Биолошки факултет]]
* [[Богословски факултет]]
 
=== Одделенија ===
 
* Одделение за јазична обука
* Одделение за информација и учители
* Одделение за спорт
 
== Види уште ==
* [[Листа на виши училишта во Бугарија]]
 
== Врски ==
{{commonscat|University of Sofia}}
* [http://uni-sofia.bg/ Сајт на Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“]
 
 
[[Категорија:Бугарија]]
[[fr:Université de Sofia Saint-Clément d'Ohrid]]
[[he:אוניברסיטת סופיה]]
[[hu:Szófiai KlimentOhridai OhridszkiSzent Kelemen Egyetem]]
[[pt:Universidade de Sófia]]
[[ru:Софийский университет]]