Плаштари: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Туникатите го сочинуваат поттипот ''Tunicata'' во типот ''Chordata''. Асцидиите ја сочинуваат класата ''Ascidiacea'', а салпите спаѓаат во класата ''Thaliacea''. Ларвовидните туникати кои се хранат со помош на мукозната куќичка ја сочинуваат класата ''Larvacea''.
 
[[Категорија:Хордови животниТуникати|*]]
 
[[be-x-old:Абалоньнікі]]