Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Додадени 66 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: an:Sant Tomás apóstol)
Нема опис на уредувањето
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичка црква|Источната католичка црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следаат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6 октомври]].
*[http://cs.nyu.edu/kandathi/thomas.html St. Thomas the Apostle]
 
[[Категорија:Апостоли]]
{{Апостоли}}
Анонимен корисник