Разлика помеѓу преработките на „Список на непризнаени држави“

с
Бот Менува: zh:未被普遍承认国家列表; козметички промени
с (Бот Менува: an:Estatos no reconoixitos)
с (Бот Менува: zh:未被普遍承认国家列表; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Овa е списoк na држав кои постојат или постоеле како фактички независни држави, но како такви не се признати од страна на поголемиот дел од другите држави или меѓународни заедници.
 
== [[Европа]] ==
* [[Република Српска Краина]] (1991-1995)
* [[Република Српска|Српска Република во Босна и Херцеговина]] (1992-1995)
* [[Хрватска Република Херцег-Босна]] (1992-1994)
* [[Западна Босна]] (1993-1995)
* [[Приднестровје]] (од 1990)
* [[Гагаузија]] (1990-1994)
* [[Косово]] (1999)
* [[Крим]] (1992-1995)
* [[Ичкерија|Чеченија]] (1996-1999)
* [[Банатска Република]] (1918)
* [[Барања-Баја Република]] (1921)
* [[Лајтабаншаг]] (1921)
* [[Финска Социјалистичка Работничка Република]] (1918)
* [[Држава на Словенци, Хрвати и Срби]] (1918)
* [[Ужичка Република]] (1941)
 
=== Нацистички квислиншки држави во текот на II светска војна ===
* [[Словачка во текот на втората светска војна|Словачка]] (1939-1945)
* [[Карпато-Украина]] (1939)
* [[Независна Држава Хрватска]] (1941-1945)
* [[Србија во текот на втората светска војна|Србија]] (1941-1944)
* [[Црна Гора во текот на втората светска војна|Црна Гора]] (1941-1944)
 
== [[Азија]] ==
* [[Северен Кипар]] (од 1975)
* [[Абхазија]] (од 1992)
* [[Јужна Осетија]] (од 1991)
* [[Нагорно-Карабах]] (од 1991)
* [[Нахчиван]] (1990)
* [[Република Талиш-Муган]] (1993)
* [[Јужни Курдистан]] (1991-2003)
* [[Тамил Илам]] (од 1983)
* [[Качин]] (1962-1994)
* [[Манчукуо]] (1932-1945)
 
== [[Африка]] ==
* [[Сомалиланд]] (од 1991)
* [[Пунтланд]] (од 1998)
* [[Џубаланд]] (1998-2001)
* [[Југозападна Сомалија]] (од 2002)
* [[Анжуан]] (1997-2002)
* [[Мохели]] (1997-1998)
* [[Бијафра]] (1967-1970)
* [[Катанга]] (1960-1964)
* [[Бопутатсвана]] (1977-1994)
* [[Цискеи]] (1981-1994)
* [[Транскеи]] (1976-1994)
* [[Венда]] (1979-1994)
* [[Родезија]] (1965-1979)
* [[Зимбабве-Родезија]] (1979-1980)
 
== [[Северна Америка|Америка]] ==
* [[Република Вермонт]] (1771-1791)
* [[Република Тексас]] (1836-1845)
* [[Република Калифорнија]] (1846-1848)
* [[Конфедерални Американски Држави]] (1861-1865)
 
== [[Океанија]] ==
* [[Бугенвил]] (1990-1997)
* [[Ротума]] (1987-1988)
 
==[[Океанија]]==
*[[Бугенвил]] (1990-1997)
*[[Ротума]] (1987-1988)
[[Категорија:Географија]]
 
[[uk:Невизнані держави]]
[[vi:Danh sách quốc gia không được công nhận]]
[[zh:未被國際普遍承認的國认国家列表]]
[[zh-yue:未被國際普遍承認嘅國家一覽]]