Разлика помеѓу преработките на „Василиј I Македонецот“

с
врска
с (Бот Менува: hy:Վասիլ I Մակեդոնացի)
с (врска)
починал-место= |
}}
'''Василиј Први''', наречен уште '''Македонецот''', (околу [[811]]- [[29 август]] [[886]] год.) е [[Византија|византиски]] император кој е родоначалник на [[Македонска династија|лозата на Македонците]]. По потекло Василиј е Ерменец, од ерменска фамилија или мешано словенско-ерменска, која стотина години живеела во [[Адријанопол]] (сега [[Едрене]]), и поради тоа што е роден во [[Македонија (тема)|тема Македонија]], во сите византиски извори е наречен Македонец, а неговата династија - династија на Македонците - „Македонос“<ref>Ibidem, p. 228; cf. GSBH, V, p. 155 </ref><ref>"Basil I." Encyclopedia Britannica. 2005.</ref><ref> Извадоци од меѓународната конференција ЕРМЕНСКИ КОНСТАНТИНОПОЛ организирана од Р.Г. Хованисијан, УКЛА, 19-20 мај, 2001, УНИВЕРЗИТЕТ НА КАЛИФОРНИЈА, ЛОС АНЏЕЛЕС, АУДИТОРИУМ ДИКСОН.</ref>
 
== Извори ==
5.612

уредувања