Разлика помеѓу преработките на „Димитрио, сине Митре“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
'''„Димитрио, сине Митре“''' е народна песна која потекнува од регионот меѓу северна Македонија, јужна Србија и северо-западна Бугарија (во кој се употребува специјално-окарактеризираната Торлачка говорна група).<br />
Во неа се пее за маката на мајката за својот син Димитар, кој има неверна жена.<br />
На македонски има изведба од [[Наум Петрески]], a на српски преработка имаат изработено групата [[Галија|Галија (музичка група)|Галија]].
 
==Текст==
235

уредувања