Разлика помеѓу преработките на „Роза Луксембург“

Одземени 95 бајти ,  пред 11 година
с
Отстрането уредувањето на 77.29.207.184 (разговор), вратено на последната верзија на Alexbot
с (Отстрането уредувањето на 77.29.207.184 (разговор), вратено на последната верзија на Alexbot)
 
На [[15 јануари]] [[1919]] Луксембург заедно со [[Карл Либкнехт]] и [[Вилхелм Пик]], предводници на Германската комунистичка партија, беа уапсени и испитувани во хотелот Алдон во [[Берлин]]. Иако не е познато што точно се случило, освен крајната казна, според еден опис, им било кажано дека ќе бидат преместени; германските војници ги придружувале Луксембург и Либкнехт надвор од зградата, онесвестувајќи ги кога излегувале. Пик успеал да побегне, додека онесвестените тела на Луксембург и Либкнехт биле нечујно однесени со германски воен џип. Потоа биле стрелани и фрлени во реката.
[[<blockquote>
Наслов на врска
</blockquote>'''Задебелен текст''']]
 
== Творештво ==