Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Додадени 380 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(проширување, слика, интервики, категоризирање, никулец)
с
{{Биографија инфо
[[Image:DAVID LYNCH (CannesPhotocall).jpg|thumb|right|200px|Дејвид Линч на фестивалот во [[Кан]] во 2001.]]
| име = Дејвид Линч
| портрет = DAVID LYNCH (CannesPhotocall).jpg
[[Image:DAVID| LYNCHопис = (CannesPhotocall).jpg|thumb|right|200px|Дејвид Линч на фестивалот во [[Кан]] во [[2001.]].
| px = 200
| наставка =
| роден-место = [[20 јануари]], [[1946]]
| починал-место = [[Мисула]], [[Монтана]], [[САД]]
| занимање = [[актер]], [[режисер]] и [[текстописец]].
}}
 
 
'''Дејвид Кит Линч''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''David Keith Lynch'') (роден на [[20 јануари]], [[1946]] год. во [[Мисула, Монтана]], [[САД]]) е [[САД|американски]] [[режисер]].
 
13.850

уредувања