Разлика помеѓу преработките на „Седиментна карпа“

с
нема опис на уредувањето
с
[[ImageСлика:Stadtroda Sandstein.jpg|thumbмини|220px|[[Песочник]], вид на седиментна карпа. Се забележуваат напластувањата.]]
'''Седиментните карпи''' настануваат со седиментација (напластување или таложење) на ситен материјал во [[Море|морињата]], [[Езеро|езерата]], [[Река|реките]] и на [[копно]]то. Овие карпи најчесто се напластени во хоризонтална положба и се состојат од слоеви со различна дебелина. Во нив може да се сретнат фосилни остатоци од [[растенија]] или [[животни]]. Според потеклото и видот на материјалот што се напластува, се разликуваат карпи со:
 
*''Механичко потекло'', настануваат со напластување на [[Механика|механички]] иситнет или раздробен материјал во водите или на копното. Напластениот материјал се слепува, се цементира и се преобразува во цврста карпа. Карпи од ваков вид се [[конгломерат]]ите, [[Глинеста карпа|глинестите карпи]], [[лес]]от итн.
13.850

уредувања