Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Додадени 2.466 бајти ,  пред 14 години
проширување, слика, интервики, категоризирање, никулец
(Нова страница: '''Дејвид Линч''' е роден на 20 јануари, 1946 год. во Мисула, Монтана, САД.)
 
(проширување, слика, интервики, категоризирање, никулец)
[[Image:DAVID LYNCH (CannesPhotocall).jpg|thumb|right|200px|Дејвид Линч на фестивалот во [[Кан]] во 2001.]]
'''Дејвид Кит Линч''' е([[англиски јазик|англиски]]: ''David Keith Lynch'') (роден на [[20 јануари]], [[1946]] год. во [[Мисула, Монтана]], [[САД]]) е [[САД|американски]] [[режисер]].
 
Филмовите на Линч се познати по нивните елементи на [[надреализам]], нивните кошмарни и [[сон]]ливи секвенци, нивната силна и чудна фотографија, и педантно направената музика. Често неговите дела го истражуваат излитеното дно на малите американски градови (на пример, ''[[Син сомот]]'' и ''[[Твин Пикс]]'') или брзоширечките метрополи (''[[Изгубениот автопат]]'', ''[[Мулхоланд Драјв]]''). Поради неговиот невообичаен стил и фокусот на американската психа, комичарот [[Мел Брукс]] еднаш го нарекол Линч "[[Џими Стјуарт]] од [[Марс]]".
 
За време на долгата кариера, Линч развил конзистентен пристап кон приказната и визуелниот стил и станал препознатлив за светската публика. Иако неговите филмови не се блокбастери, тој е постојан фаворит меѓу филмските критичари и околу него веќе е изграден [[култ]].
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Американски режисери]]
 
 
[[ca:David Lynch]]
[[cs:David Lynch]]
[[da:David Lynch]]
[[de:David Lynch]]
[[en:David Lynch]]
[[es:David Lynch]]
[[eu:David Lynch]]
[[fa:دیوید لینچ]]
[[fi:David Lynch]]
[[fr:David Lynch]]
[[he:דייוויד לינץ']]
[[hy:Դեյվիդ Լինչ]]
[[it:David Lynch]]
[[ja:デヴィッド・リンチ]]
[[ko:데이비드 린치]]
[[lt:David Lynch]]
[[nl:David Lynch]]
[[nn:David Lynch]]
[[no:David Lynch]]
[[pl:David Lynch]]
[[pt:David Lynch]]
[[ro:David Lynch]]
[[ru:Линч, Дэвид Кейт]]
[[simple:David Lynch]]
[[sk:David Lynch]]
[[sq:David Lynch]]
[[sv:David Lynch]]
[[tr:David Lynch]]
[[uk:Лінч Девід]]
[[zh:大卫·林奇]]