Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Математички, тоа се изразува како:
 
:<math>I = {\frac{U} / {R}\,}</math>
 
Каде што '''I''' е струјата во ампери, '''U''' е потенцијалната разлика во волти, и '''R''' е електричната отпорност изразена во оми. Потенцијалната разлика е позната и како пад на напонот, и може да се означува и со '''V''', '''E''' или '''ЕМС''' (електромоторна сила).<ref>