Разлика помеѓу преработките на „Јован Бошковски“

Додадени 90 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(инфо кутија)
Неговата збирка „Растрел“ (1947) е прва македонска книга раскази. Други негови познати дела се: „Бегалци“, „Блокада“, „Луѓе и птици“ и „Солунските атентатори“. Автор е на сценаријата за филмовите „Солунските атентатори“ и „Под исто небо“, а се појавува и како соработник на сценаријата за филмовите „Мементо“, и „Републиката во пламен“.
 
Темите за своите раскази најчесто ги црпи од современиот живот и од поновото македонско минато. Некои од нив се преведени на: [[словенечки јазик|словенечки]], [[српскохрватски јазик|српскохрватски]], [[албански јазик|албански]], [[унгарски јазик|унгарски]], [[полски јазик|полски]], [[руски јазик]] и [[рускигорнолужичкосрпски јазик|горнолужичкосрпски]].
 
Пишува и сценарија за играни и за документарни филмови. Неговото прво филмско сценарио е за документарниот филм ЖИТО ЗА НАРОДОТ ([[1947]]).
Анонимен корисник