Тестостерон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 700 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Тестостерон е зачуван како таков во текот на еволуцијата кај повеќето 'рбетници, иако рибите поседуваат малку поинаква форма која се нарекува 11-кетотестостерон.<ref name="isbn0-87893-617-3"/>
 
=== Биосинтеза ===
[[File:Steroidogenesis.svg|thumb|left|600px|Синтеза на стероидите во човековиот организам. Тестостеронот е прикажан на дното на сликата]]
 
<ref name="isbn0-07-135739-4">{{cite book | author = Dabbs M, Dabbs JM | authorlink = | editor = | others = | title = Heroes, rogues, and lovers: testosterone and behavior | edition = | language = | publisher = McGraw-Hill | location = New York | year = 2000 | origyear = | pages = | quote = | isbn = 0-07-135739-4 | oclc = | doi = | url = | accessdate = }}</ref>
}}
 
==Надворешни врски==
* [http://webbook.nist.gov/cgi/cbook.cgi?ID=C58220&Units=SI NIST entry for Testosterone]
* [http://webbook.nist.gov/cgi/cbook.cgi?Name=testosterone&Units=SI NIST results of search for Testosterone (Shows androstenone.)]
* [http://www.testosteronecream.biz/TransdermalTestosteroneTherapy.pdf? Results of research on the efficacy of differing body locations for the absorption of topical testosterone creams]
* [http://www.hormonesolutions.com.au/pdfs/Testosterone_Men_Booklet.pdf? A general pdf booklet that discusses the history, uses in Men, various treatments available, etc.]
* [http://www.theheart.org/article/472047.do "Calls for testosterone trials in CHD "]
 
[[Категорија:Сексуалност]]