Разлика помеѓу преработките на „Асоцијација на тениските професионалци“

нема опис на уредувањето
}}
[[File:ATP Tennis.png|150px|thumb|Старото лого]]
 
'''Асоцијацијата на тениските професионалци''' или '''АТП''' е формирана во [[1972]] за да ги заштити интересите на машките професионални тенисери. Се до 1990, асоцијацијата ги организираше турнирите за мажи, '''АТП Тур''', кој во јануари 2009 беше преименуван во '''АТП Светски Тур'''. Тоа е еволуција од поранешниот Светски Шампионат во Тенис. Извршното тело на АТП се наоѓа во [[Лондон]]. АТП Америка е стационирано во [[Понто Ведра]], [[Флорида]], [[САД]]; АТП Европа се наоѓа во [[Монако]]; а АТП Интенационал, кое ги покрива Африка, Азија и Австралија се наоѓа во [Сиднеј]].
 
Организација за женските професионални тенисерки се вика [[Женска Тениска Организација]].