Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Додадени 49 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: bg:Рафаел Алберти; козметички промени
с (Бот Додава: vi:Rafael Alberti)
с (Бот Додава: bg:Рафаел Алберти; козметички промени)
{{Писател
| name = [[СликаПодатотека:Златен венец.svg|20px]] Рафаел Алберти
| image =
| bgcolour = gold
| movement =
| debut_works =
| influences = [[Луис де Гонгора]] <br />[[Хуан Рамон Хименес]]
| influenced =
| signature =
* ''Noche de guerra en el Museo del Prado'' (''„Ноќ на војната во Музејот Прадо“'', [[1956]])
 
== Награди и признанија ==
 
Во [[1925]] година, Алберти, за своето дело ''Морнар на копно'' ја добива Националната награда за литература, заедно со [[Херардо Диего]] и неговите ''Хумани стихови'' <ref name=Mateja/>. Во 1965 година, добитник е и на [[Лениновата награда за мир]]. [[1983]] година, тој се закитува и со шпанскиот еквивалент на [[Нобеловата награда]] - ''[[Награда Сервантес|Premio Cervantes]]'', највисокото признание што може да го добие еден писател на шпански јазик, со оглед на тоа што се доделува само еднаш, за целокупен опус, и е проследено со награда во паричен износ од 90,000
 
{{DEFAULTSORT:Алберти, Рафаел}}
 
[[Категорија:Шпански поети]]
[[Категорија:Шпански драматурзи]]
[[Категорија:Шпански сликари]]
 
[[bg:Рафаел Алберти]]
[[ca:Rafael Alberti Merello]]
[[cs:Rafael Alberti]]