Ријад: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: ug:رىياد; козметички промени
с (Бот Додава: bo:རིས་ཡག; козметички промени)
с (Бот Додава: ug:رىياد; козметички промени)
 
Иако е многу сува областа во која е сместен градот, сепак паѓаат и дождови во мала количина. Пет брани ја собираат дождовницата. Има околу 96 бунари и 467 km цевкаст систем кој ја пренесува [[вода]]та од центрите за [[десалинизација]] на Персискиот Залив до градот.
{{Главни градови во Азија}}
 
[[Категорија:Главни градови во Азија|Ер Ријад]]
[[Категорија:Саудиска Арабија]]
 
{{Главни градови во Азија}}
 
[[af:Riad]]
[[tl:Riyadh]]
[[tr:Riyad]]
[[ug:رىياد]]
[[uk:Ер-Ріяд]]
[[ur:ریاض]]