Разлика помеѓу преработките на „Католички кралеви“

с
Бот Додава: ga:Na Monarcaí Caitliceacha; козметички промени
с (Бот Додава: el:Καθολικοί Μονάρχες)
с (Бот Додава: ga:Na Monarcaí Caitliceacha; козметички промени)
 
[[Откривање на Америка|Откривањето на Америка]] во [[1492]] година се совпаѓа со годината на крајот на Реконквистата. Преку колонизацијата на Новиот свет, [[Шпанија]] станала една од најголемите светски велесили во тоа време.
 
 
 
[[Категорија:Историја на Шпанија]]
[[eu:Errege-erregina katolikoak]]
[[fr:Rois catholiques]]
[[ga:Na Monarcaí Caitliceacha]]
[[gl:Reis Católicos]]
[[he:המלכים הקתוליים]]