Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Одземени 19 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: сеуште -> сѐ уште)
с
[[Слика:Pella location.jpg|thumb|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' бил град во [[Македон|Античка Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
==Историја==
76

уредувања