Југославија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: af:Joego-Slawië; козметички промени)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Flag of SFR Yugoslavia.svg|thumb|200px|Знамето на Југославија од 1945 до 1992]]
[[Податотека:AleksandarI-Karadjordjevic.jpg|thumb|200px|Александар I Караѓорѓевиќ - Обединувач на Југословенските народи. Крал на СХС 1921-1929, Крал на Југославија 1929-1934.]]
'''Југославија''' е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20-от. век на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]], а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и [[Република Македонија]]), со исклучок на [[Бугарија]].
 
* Првата Југославија е кралство формирано во 1918 како [[Кралство на Србите, Хрватите и Словенците]], кое е преименувано во [[Кралство Југославија]] во 1929 и постои под тоа име се до 1941 кога земјата беше окупирана од страна на [[Силите на Оската]].