Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Додадени 44 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: pms:John Dowland)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[СликаПодатотека:dowland.png|thumb|right|220px|Џон Доуленд]]
'''Џон Доуленд''' ([[англ.англиски јазик|англиски]]: ''John Dowland'') ([[1563]] –- [[20 февруари]], [[1626]]) ебил [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете, солзи мои'' („Flow, my tears“).
 
За неговиот ран живот многу малку се знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во служба на амбасадорот на францускиот двор. Доуленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивањето на фукнција на [[протестантизам|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповест. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. Доуленд се вратил во [[Англија]] во [[1606]] и во [[1612]] се вработил како еден од лејтистите на [[Џејмс I]]. Починал во [[Лондон]].