Разлика помеѓу преработките на „Англиска реформација“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Англиската Реформација се однесува за серија од настани во 16 век во Англија, со која Ц...)
 
с
'''Англиската Реформација''' се однесува за серија од настани во [[16 век]] во [[Англија]], со која [[Црква на Англија|црквата на Англија]] се оделила од авторитетот на [[папа|папата]] и [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]].