Му (изгубен континент): Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 77.28.54.45 (разговор), вратено на последната верзија на Wikimk
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.28.54.45 (разговор), вратено на последната верзија на Wikimk)
'''Му''' е име на хипотетички [[континент]] кој наводно постоел во еден од [[океаните на земјата]], но исчезнал во зорите на [[човековата исорија]].
 
Концептот и името биле предложени во [[19-ти век]] од писателот [[Августус Ле Плонгеон]], кој тврдел дека неколку девни цивилизации, како тие од Египер[[Египет]] и [[Месоамерика]], биле создадени од бегалците од МУ – кој го лоцирал во [[Атлантскиот океан]].<ref>[http://books.google.com/books?id=x74RAAAAYAAJ Le Plongeon, Augustus (1896). Queen Móo & The Egyptian Sphinx. pp. 277 pages.]</ref>
Овој концепт бил популизиран и објаснет од Џејмс Чрчвард, кој тврдел дека Му неговаш бил лоциран на Пацификот <ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/James_Churchward Churchward, James (1926). The Lost Continent of Mu: Motherland of Man.]</ref>
 
==Историја на концептот==
Овој концепт бил популизиран и објаснет од Џејмс Чрчвард, кој тврдел дека Му неговаш бил лоциран на Пацификот
 
===Августус Ле Плонгеон===
Историја на концептот
 
===Џејмс Чрчвард===
Августус Ле Плонгеон
 
===Модерни Теориитеории===
Џејмс Чрчвард
 
Концептот на [[Чрчворд]] за Му е елабориран од друг писатели. Грахам Хенкок тврди дека уништувањето на Му се случило околу 10,000 г.п.н.е , додека Џејмс Брамвел и Вилијам Скот-Елиот тврдат дека катаклизичките настани започнале пред 800,000 години.
Модерни Теории
 
[[Image:Yonaguni Ruins Scuba.jpg|thumb|Underwater structures claimed to be remnants of Mu, near [[Yonaguni]], [[Japan]]]]
Концептот на Чрчворд за Му е елабориран од друг писатели. Грахам Хенкок тврди дека уништувањето на Му се случило околу 10,000 г.п.н.е , додека Џејмс Брамвел и Вилијам Скот-Елиот тврдат дека катаклизичките настани започнале пред 800,000 години.
 
==Критика==
 
===Геолошки Докази===
 
====Локална Катастрофа====
 
===Археолошки и генетски докази===
 
==Референци==
 
{{Reflist}}
[[cs:Mu (ztracený kontinent)]]
[[da:Mu]]
[[en:Mu_(lost_continent)]]
[[de:Mu (Kontinent)]]
[[fr:Mu (continent)]]
[[ko:무 대륙]]
[[hr:Mu (kontinent)]]
[[it:Mu (continente)]]
[[ka:პაციფიდა]]
[[ms:Tamadun Mu]]
[[nl:Mu (continent)]]
[[ja:ムー大陸]]
[[pl:Mu (kontynent)]]
[[pt:Mu (continente perdido)]]
[[ru:Пацифида]]
[[fi:Mu]]
[[sv:Mu (kontinent)]]
[[tr:Mu]]
[[vi:Mu (lục địa)]]
[[zh:姆大陆]]
 
[[Категорија:Континенти]]
80

уредувања