Разлика помеѓу преработките на „Инвокација“

Одземени 29 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Брише: ru:Инвольтация; козметички промени
с (Бот Додава: lt:Invokacija)
с (Бот Брише: ru:Инвольтация; козметички промени)
'''Инвокација''' ([[латински јазик|лат.]]: ''invocare'' - “повикување“) или молитва е повикување на [[Господ]], [[бог]] или богиња, некоја личност и сл. за да биде прашана за нешто или од неа да се побара помош, заштита или нејзино духовно присуство во одредена церемонија, или пак едноставно поради обожување. Тоа е религиозно дејство за повикување на повисока сила. На пример, во [[католицизмот]] тоа е повикување на [[светец]]от.
 
Инвокацијата обично се изведува во однапред определена форма, со [[говор]] или дејство на оној што ја прави. На пример, претходно определен текст за инвокација е молитвата “Оче наш“.
 
Генерално, сите [[религија|религии]] ги користат инвокациите (молитвите), литургиите или пеењето духовни песни; во [[хиндуизам|хиндуизмот]] и [[будизам|будизмот]] тоа се т.н. мантри, во [[египетска митологија|египетската религија]] е “појавувањето со денот“ (т.е. “Книгата на мртвите“), [[орфизам|орфизмиските]] пеења и многу сочувани свети текстови, напишани со клинесто писмо на глинени плочки, упатени до ''Shamash'', ''Ishtar'' и други божества.
Од научна перспектива, инвокацијата се смета за [[окултизам|окултна]], духовна постапка со која се повикуваат суштества кои не се реални, туку постојат само во фантазијата на "[[волшебник]]от".
 
== Види исто така ==
* [http://www.pranichealing-mkd.com/invocation.html Божествена Инвокација (Молитва)]
* [[Клучот на Соломон]]
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
 
[[Категорија:Окултизам]]
 
[[Категорија:Магија]]
 
[[lt:Invokacija]]
[[pl:Inwokacja]]
[[ru:Инвольтация]]
[[sv:Invokation]]