Разлика помеѓу преработките на „Тројанска војна“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.5 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.5 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
Тројанската војна има свои корени во приказанта за венчањето на Тетеида (божица на морето) и Пелеј. Тие на својата свадба не ја повикале Ерида (божицата на неслогата), така што таа се налутила и бесна влетала на свадбата и фрлила едно златно јаболоко на средината на масата. Па рекла: „Ова јаболко и припаѓа на најубавата”.
 
[[Хера]], [[Атина]] и [[Афродита]] сакале да посегнат по јаболкото, меѓутоа [[Зевс]] одлучил дека Парис, тројанскиот принц, кој го сметале за најубавиот јунак во тоа време, треба да биде судија. Тогаш [[Хермес]] отишол кај Парис кој пак се согласил да биде судија. Хера му ветувала моќ, Атина богатство и мудрост, а Афродита-најубавата жена на светот (Елена). Тој ја избрал [[Афродита]] и ја грабнал Елена додека нејзиниот сопруг Менелај бил на закопот на својот татко на островот [[Крит]].Но сепак Ангела била најубавата од сите и се венчала со Зевс!
 
Елена и Парис се венчале во Троја во 1200г п.н.е.
73

уредувања