Разлика помеѓу преработките на „Нос“

Додадени 22 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: ht:Nen; козметички промени
с (Бот Менува: eo:Nazo (organo))
с (Бот Додава: ht:Nen; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Bloodhund r54.jpg|thumbмини|rightдесно|[[Куче]]шки нос, животно со најразвиено сетило за мирис.]]
'''Носот''' ([[Латински јазик|лат]]. ''nasus'') е [[сетило]] за [[мирис]] и почеток на [[Систем за дишење|системот за дишење]] кај [[животни]]те. Сетилото за мирис ги информира животните за опасности, за местото каде што може да се најде [[храна]], за пронаоѓање на спротивниот [[пол]] и слично. Затоа ова сетило игра многу важна улога во [[живот]]от на повеќето животни.
 
=== [[Анатомија]] на носот ===
 
[[Податотека:Concha_nasalis.gif|thumbмини|Носна празнина]]
Носната празнина со надолжна носна преграда е поделена на две половини. Преградата во почетниот дел е изградена од [[‘рскавица]], додека при коренот на носот таа е [[Коска|ковчеста]]. Коската која го образува горниот дел од носната преграда е наречена [[Рало (коска)|рало]]. Секоја од двете носни половини содржи [[Носна школка|носни школки]], кои го забавуваат движењето на [[воздух]]от. Преку парните носни отвори, наречени [[Ноздра|ноздри]], носот комуницира со надворешната средина, додека преку [[хоани]]те остварува врска со [[голтник]]от. Внатрешната [[слузокожа]] на носната празнина е покриена со трепчест [[епител]], добро снабден со [[Мукозна жлезда|мукозни жлезди]] и разгранета мрежа од крвни [[капилар]]и. Жлездите лачат [[мукус]], лигава течност со [[бактерицидно дејство]]. Околу ноздрите, од внатрешната страна, исто така се наоѓаат и [[Влакно|влакна]] чијашто основна функција е спречување на влегување на цврсти честички, [[прав]] и слично во носот.
 
[[hi:नाक]]
[[hr:Nos]]
[[ht:Nen]]
[[hu:Orr]]
[[id:Hidung]]