Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: tr:Fars (ostan); козметички промени
с (Бот Додава: bn:ফর্স প্রদেশ)
с (Бот Менува: tr:Fars (ostan); козметички промени)
 
 
[[Податотека:Takht-jamshid.jpg|лево|thumbмини|300px|Руините на [[Персеполис]]]]
{{wide image|Parishan.jpg|1220px|Панорама на [[Бактијарско Езеро|Бактијарското Езеро]]}}
 
== Администартивна поделба ==
Фарс е лоциран во југот на земјата и се граничи со [[Бушер]] на запад, [[Хормозган]] на југ, [[Керман]] и [[Јазд]] на исток, [[Исфахан]] на север и [[Кохкилуех и Бујер Ахмад]] на северозапад. Според последната територијалната поделба на Фарс изгледаше вака:
[[Податотека:Fars-e.jpg|rightдесно]]
# [[Естахбан]]
# [[Абадех]]
[[th:จังหวัดฟาร์ส]]
[[tl:Fārs]]
[[tr:Fars Eyaleti(ostan)]]
[[ur:صوبہ فارس]]
[[war:Fars (lalawigan)]]