Ајет: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''АетАјет''' ([[Турски јазик|тур.]] ''ayet''; [[Арапски јазик|арап.]] آية, ''ајах'') е [[Арапски јазик|арапски]] збор што значи [[предзнак|знак]] или [[чудо]]. Поимот обично се однесува на еден од 6236-те стиха на [[Куран]]от (6348 аетиајети заедно со [[басмала|басмалите]]). [[Муслимани]]те го сметаат секој аетајет од Куранот како знак од [[Алах]].
 
На крајот на секој стих во симбол е впишан бројот на аетотајетот. Тој симбол е ۝, ''крај на аетотајетот''. Неговиот [[Уникод]]ен број е U+06DD, а ۝۝۝۝ го означува крајот на една [[сура]].
 
[[Категорија:Сури]]