Разлика помеѓу преработките на „Лазаристи“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
на
с (на)
| isbn=978-608-203-023-4}}</ref>
 
Идејата за создавање на ''Лазаристичка мисија'' потекнува од [[Св. Винсент де Пол]] за време на неговата служба како капелан дана богатото семејство на Гонди во почетокот на [[17 век]]. Двата главни проблеми на црквата во [[Франција]] во тоа време, Свети Винсент ги сметал за ниското ниво на образование и религиозноста меѓу најсиромашните сегменти на општеството, особено на селаните, како и ниското ниво на образование и побожност помеѓу [[свештенство]]то. Решавање на овие два проблеми и станува главна задача на овој католички ред создаден во [[1624]].
 
== Наводи ==