Разлика помеѓу преработките на „Лазаристи“

Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(подобро е мислам вака)
Идејата за создавање на ''Лазаристичка мисија'' потекнува од [[Св. Винсент де Пол]] за време на неговата служба како капелан да богатото семејство на Гонди во почетокот на [[17 век]]. Двата главни проблеми на црквата во [[Франција]] во тоа време, Свети Винсент ги сметал за ниското ниво на образование и религиозноста меѓу најсиромашните сегменти на општеството, особено на селаните, како и ниското ниво на образование и побожност помеѓу [[свештенство]]то. Решавање на овие два проблеми и станува главна задача на овој католички ред создаден во [[1624]].
 
== ИзворНаводи ==
{{наводи}}
<references>
 
==Видете исто така==