Разлика помеѓу преработките на „К2“

Одземени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: ro:K2; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: ro:K2; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:K2-big.jpg|rightдесно|thumbмини|К2 во лето]]
 
'''К2''' е втората [[Листа на највисоки планини|највисока]] планина на [[Земја|Земјата]], лоцирана на масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8,611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
{{гео-никулец}}
 
 
[[Категорија:Планини]]
{{гео-никулец}}
 
[[ar:جبل كي 2]]
[[pt:K2]]
[[rm:Lambha Pahar]]
[[ro:Lambha PaharK2]]
[[ru:Чогори]]
[[sh:K2]]