Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1980“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
На игрите учествувале 1072 спортисти од 36 земји. Претседателот на САД [[Џими Картер]] најавил уште пред игрите дека ќе ги бојкотира [[Летни олимписки игри 1980|Летните олимписки игри]] во [[Москва]], но сепак тоа немало голем ефект, бидејќи натпреварувачите од [[Советски Сојуз|Советскиот Сојуз]] учествувале на игрите.
 
Своето прво учезтвоучество го забележале [[Кипар]], [[НР Кина]] и [[Костарика]]. Спортистите од [[Република Кина]], учествувале како претставници на „[[Кинески Тајпеј]]“.<ref>[http://www.kiat.net/olympics/history/winter/w13lakeplacid.html Kiat.net]</ref> Боливија се вратила на Зимските олимписки игри по пауза од 24 години.
{|
|width=20|